Tatili bu şekilde alan 20-30 bin TL daha az ödüyor! Yerliye pahalı yabancıya ucuz tatil satılıyor

Türkiye’de 3 kişilik ailenin, ağustos ayında Ege veya Akdeniz bölgesinde 5 gecelik oda-kahvaltı tatili için en az 16 bin 500 TL ödemesi gerekiyor. Tam pansiyon ve her şey dahil orta segment otellerde bu rakam 150 bin TL’ye, lüks segmentte ise 200 bin TL’ye yükseliyor.

Selenay Yağcı’nın Ekonomim’de yer alan haberine göre, yaz tatili erken rezervasyon fiyatlarında yüzde 80’e varan artışlar yaşanırken, Türkiye’de 5 gecelik tatilin bedeli 200 bin liraya çıktı. Alman turiste uçak dahil Antalya’da 5 gecelik otel tatili paketi 500 Euro’ya satılırken, yerli turist aynı fiyata yalnızca oda satın alabiliyor.

Artan enflasyon ve döviz kurlarının etkisiyle tatil fiyatları yerli turistin cebini yakıyor. Alman turiste uçak dahil Antalya’da 5 gecelik otel tatili paketi 500 Euro’ya satılırken, yerli turist aynı fiyata yalnızca oda satın alıyor. Markalı 5 yıldızlı otellerde, Almanya satış fiyatı ile Türkiye arasında 20-30 bin liralık fark çıkıyor. Temmuz ve ağustos aylarında fiyat makası açılıyor. Türkiye’de 7 yaşında çocuğu olan 3 kişilik bir aile için ağustos ayında Ege ve Akdeniz bölgelerindeki otellerde 5 gecelik tatil fiyatları en düşük 16 bin 500 TL’den başlıyor. Orta segmentte 150 bin TL’ye, lüks segment otellerde ise 200 bin TL’ye varan seçenekler göze çarpıyor.

ALMANYA’DAN TÜRKİYE’YE TATİL ALAN 20-30 BİN TL DAHA AZ ÖDÜYOR

Bu yaz temmuz-ağustos aylarında Almanya’dan Türkiye’ye tatile gelmek isteyen turist, Bentour, TUI gibi tur operatörlerinden 500 Euro’dan başlayan fiyatlarla 5 gecelik uçak dahil turlar alabiliyor. Türkiye’deki tur operatörlerinin 5 gecelik paketleri ise uçak dahil olmadan ortalama 500-550 Euro. Ayrıca Almanya’dan bireysel olarak Booking, Holidaycheck gibi online rezervasyon sitelerinde 5 gecelik oda-kahvaltı fiyatlarına bakıldığında en ucuz seçenek 700 Euro olurken, orta segment oteller 5 bin Euro’ya, lüks segmentte ise 7 bin Euro’ya çıkıyor. Orta ve üst segmentteki aynı otellerin 5 gecelik rezervasyonlarına Almanya’dan bakıldığında, Türkiye’ye göre ortalama 20-30 bin TL daha ucuza sattığı görülüyor.

Neredekal.com’un verilerine göre özellikle Antalya ve Muğla gibi yazlık tatil konseptinde çok sayıda tesis ile hizmet veren illerde pansiyon ve apart konseptlerinde sadece oda veya oda-kahvaltı konseptleri düşünüldüğünde 12 bin TL -16 bin TL arasında 5 gecelik rezervasyon gerçekleştirmek mümkünken, tam pansiyon ve her şey dahil otel konseptlerinde 5 gecelik tatil fiyatı ortalama 50 bin TL’ye yükseliyor, orta segmentte 150 bin TL’ye kadar çıkıyor. En üst lüks segment otellerde geceliği 180 bin TL’ye varan seçenekler dikkat çekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x