Ölmek üzere olan binlerce hastayı inceleyen doktor son anlarını anlattı

ABD merkezli palyatif bakım doktoru Dr. Christopher Kerr, yıllardır yaşamının sonuna gelmiş hastalarla çalışıyor.

Dr. Kerr, yaptığı açıklamada, hastaların çoğu zaman kendilerine “sevgi, yeniden bir araya gelme, sevdikleriyle yeniden buluşma” duygusu veren rüyalar ve vizyonlar gördüklerini söyledi.

Next Level Soul podcast’inde konuşan Dr. Kerr’e göre hastalar, “ortaya çıkan kötü şeyleri ve acı veren şeyleri inkar etmiyorlar, ancak bunlarla ilgileniyorlar ve bunları çok ilginç bir şekilde kullanıyorlar.”

Dr. Kerr’in çalıştığı Hospice & Palyative Care Buffalo’daki araştırma ekibi, bu konuyla ilgili çok sayıda çalışma yayınladı ve çoğu videoya kaydedilen 1.500’den fazla yaşam sonu olayını belgeledi.

RAHAT OLMAK VE KABUL ETMEK ÖNEMLİ

Uzman, hastaların ölmek için rahat olmaları ve durumlarını bir dereceye kadar kabul etmeleri gerektiğini söyledi. Genel tema hastaların hayatlarında aldıkları kararlarla barışmaları oluyor. 

Dr. Kerr, çocukların farklı bir yaşam sonu deneyimine sahip olduğunu, çünkü onların bir son veya ölüm kavramına sahip olmayabileceğini söylüyor.

Ayrıca referans noktası olarak ölen birini ya da öbür dünyada karşılaşacaklarını hayal edebilecekleri birini tanımamış olabilirler.

Çocukların sıklıkla kendilerine “sevildikleri ve yalnız olmadıkları” mesajını veren hayvanları göreceğini söyleyen uzman, “Çocuklar yaratıcıdır ve hayal güçleri kuvvetlidir” diye ekledi.

Deneyimleri arasından uç bir örnek de anlatan uzman, “40’lı yaşlarında, hayatının çoğunu hapiste geçirmiş bir adamımız vardı. Uyuşturucu bağımlılığı vardı ve boyun kanserine yakalanmıştı.”

“Rüya görüyordu, şaka yapıyordu, çok neşeliydi… ve sonra ağlamaya başladı çünkü şu korkunç rüyaları görüyordu: Yaraladığı tüm insanlar tarafından bıçaklanıyordu… ve yıkılıyordu.”

“Ancak oradan çıktığında sevgisini ifade etmek ve özür dilemek istediği kızını görmek istedi. Ve ondan sonra huzur içinde öldü.” diye ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x