Emeklilere destek düzenlemesi ortaya çıktı! Refah payı da listede…

SSK, Bağkur ve memur emeklilerine yüzde 49.25’lik zam sonrası milyonlarca emekli, gözünü seçim öncesi seyyanen zamma çevirdi. Seyyanen zammın yapılacağı konuşulurken, emekliler için bir destek paketi de gündeme geldi.

Refah payını da kapsayan emekli destek paketinin çalışmaları sürerken, destek paketinin nisan ayında çalışmalara başlayacak Meclis Genel Kurulu’na taşınması bekleniyor.

Emekliler için yerel yönetimlerle yapılacak protokoller yapılacağı, su faturalarında indirim, ücretsiz toplu taşıma ve belediye tesislerinde ayrıcalık gibi destekler sunulacağı öne sürülüyor.

Emeklilerin doğalgaz ve elektrik faturalarında indirim yapılması üzerinde çalışılıyor.

Toplu taşıma dışındaki ulaşım araçları için de destekler verileceği ileri sürülürken, uçak ve tren biletlerinde emeklilere ayrıcalıklar tanınacağı da iddia ediliyor.

Düşük aylıklı emeklilerden başlamak üzere emeklilere belli miktarlarda kira desteği verileceği, bu konuda yerel yönetimlerin devreye gireceği de konuşulanlar arasında…

Emeklilere banka hizmetlerinde kolaylık sağlanması için bankalarla protokoller yapılacağı, kamu bankalarının yanı sıra özel bankalar da devreye sokulacağı ve ücretsiz banka hizmetleri, düşük faiz ve krediye erişimin yanı sıra promosyonların artırılması konuşulan konular arasında yer alıyor.

Emekliler için kamu kurumlarının tesisleri kapılarını açacağı konuşulurken, emekliler istedikleri bölgedeki kamu tesislerinde konaklama ve tatil imkanına sahip olacak.

Turizm şirketleri ile de emeklilere özel kampanyalar sunulması için protokoller yapılacak.

Emekliler için uygulanan taban maaştaki seyyanen destekler önümüzdeki dönem için yeniden belirlenecek. Bu artışın Temmuz’dan önce yapılması da bekleniyor.

Kök maaş düzenlemesi için seyyanen artış ve emekli aylık hesaplama sisteminde değişiklik de masada çalışılan konular arasında.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x